2-BROMO-2-METHYLBUTANE CAS#: 507-36-8; ChemWhat Code: 767573
Names & Identifiers |
| Product Name | 2-BROMO-2-METHYLBUTANE |
| Synonyms | 1,1-Dimethylpropylbromide;2-bromo-2-methyl-butan;2-Methyl-2-bromobutane;2-Methyl-2-butylbromid;butane,2-bromo-2-methyl-;tert-Pentyl bromide;tert-Pentylbromide;TERT-AMYL BROMIDE |
| CAS Registry Number | 507-36-8 |
| Molecular Formula | C5H11Br |
| Molecular Weight | 151.04 |
| EINECS | 208-071-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 107 °C735 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.182 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 41 °F |
| Storage | 0-10°C |
| Merck | 14,603 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xi |
| R Phrase | 11-36/37/38 |
| S Phrase | 16-26-33 |
| RIDADR | UN 1993 3/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| Storage Class | 3.1 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
