2-Chloro-1,3-dinitrobenzene CAS#: 606-21-3; ChemWhat Code: 880530
Names & Identifiers |
| Product Name | 2-Chloro-1,3-dinitrobenzene |
| Synonyms | 1-CHLORO-2,6-DINITROBENZENE;2,6-DINITROCHLOROBENZENE;2-CHLORO-1,3-DINITROBENZENE;1,3-Dinitro-2-chlorobenzene;2-chloro-1,3-dinitro-benzen;2-Chloro-1,3-dintrobenzene;Benzene, 2-chloro-1,3-dinitro-;1-Chloro-2,6-dinitrobenzene~2,6-Dinitrochlorobenzene |
| CAS Registry Number | 606-21-3 |
| Molecular Formula | C6H3ClN2O4 |
| Molecular Weight | 202.55 |
| EINECS | 210-107-6 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 86-88°C |
| Boiling Point | 315°C |
| Density | 1,687 g/cm3 |
| Flash Point | 315°C |
| Water Solubility | Soluble in alcohol. Moderately soluble in benzene, ether. Practically insoluble in water. |
| Merck | 14,2137 |
| BRN | 522187 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1-Chloro-2,6-dinitrobenzene(606-21-3) |
| EPA Substance Registry System | Benzene, 2-chloro-1,3-dinitro-(606-21-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 23/24/25-33-50/53 |
| S Phrase | 28-36/37-45-60-61 |
| RIDADR | 3441 |
| RTECS | CZ0525500 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | II |
| HS Code | 29049090 |
| Hazardous Substances Data | 606-21-3(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

