2-CHLORO-5-(TRIFLUOROMETHYL)PHENYLACETONITRILE CAS#: 22902-88-1; ChemWhat Code: 241810
Names & Identifiers |
| Product Name | 2-CHLORO-5-(TRIFLUOROMETHYL)PHENYLACETONITRILE |
| Synonyms | 2-CHLORO-5-TRIFLUOROMETHYLBENZYL CYANIDE;2-CHLORO-5-(TRIFLUOROMETHYL)PHENYLACETONITRILE;2-(2-FLUORO-5-(TRIFLUOROMETHYL)PHENYL)ACETONITRILE;4-Chloro-3-(cyanomethyl)benzotrifluoride;2-[2-chloro-5-(trifluoroMethyl)phenyl]acetonitrile;2-Chloro-5-(trifluoromethyl)-benzeneacetonitrile;4-Chloro-3-(cyanomethyl)benzotrifluoride, 2-Chloro-5-(trifluoromethyl)benzyl cyanide |
| CAS Registry Number | 22902-88-1 |
| Molecular Formula | C9H5ClF3N |
| Molecular Weight | 219.59 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 30-32°C |
| Boiling Point | 140-142°C 12mm |
| Density | 1.363±0.06 g/cm3 (20 ºC 760 Torr) |
| Flash Point | 140-142°C/12mm |
| BRN | 1960651 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 23/24/25-20/21/22 |
| S Phrase | 36/37/39-45-36/37 |
| RIDADR | 3276 |
| Hazard Note | Toxic |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

