2-Chloro-6-methoxybenzothiazole CAS#: 2605-14-3; ChemWhat Code: 216568
Names & Identifiers |
| Product Name | 2-Chloro-6-methoxybenzothiazole |
| Synonyms | 2-CHLORO-6-METHOXYBENZO[D]THIAZOLE;2-CHLORO-6-METHOXYBENZOTHIAZOLE;2-CHLORO-6-METHOXY-1,3-BENZOTHIAZOLE;IFLAB-BB F1910-0014;6-Methoxy-2-chlorobenzothiazole
;Chloromethoxybenzothiazole;Benzothiazole, 2-chloro-6-methoxy- (6CI,7CI,8CI,9CI);Benzothiazole, 2-chloro-6-methoxy- |
| CAS Registry Number | 2605-14-3 |
| Molecular Formula | C8H6ClNOS |
| Molecular Weight | 199.66 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 54°C |
| Boiling Point | 133 °C / 7mmHg |
| Flash Point | 110 °C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,Xn |
| R Phrase | 22-36 |
| S Phrase | 22-26 |
| Hazard Note | Irritant |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

