2-Chlorocyclohexanone CAS#: 822-87-7; ChemWhat Code: 1180128
Names & Identifiers |
| Product Name | 2-Chlorocyclohexanone |
| Synonyms | 2-chloro-cyclohexanon;alpha-Chlorocyclohexanone;2-CHLOROCYCLOHEXANONE;2-Chlorocyclohexanone, stabilized, 95%;2-Chloro-1-cyclohexanone;2-CHLOROCYCLOHEXANONE , STABILIZED WITH CALCIUM CARBONATE/MAGNESIUM OXIDE;2-Chlorocyclohexanone, 97%, stab. with calcium carbonate/magnesium oxide;2-Chlorocyclohexanone (stabilized with HQ) |
| CAS Registry Number | 822-87-7 |
| Molecular Formula | C6H9ClO |
| Molecular Weight | 132.59 |
| EINECS | 212-505-5 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 23 °C(lit.) |
| Boiling Point | 82-83 °C10 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.161 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 180 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Color | Colorless to very deep brown |
| Water Solubility | Insoluble in water. |
| BRN | 774100 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Cyclohexanone, 2-chloro-(822-87-7) |
| EPA Substance Registry System | Cyclohexanone, 2-chloro-(822-87-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38-43 |
| S Phrase | 26-36/37-37/39-36 |
| RIDADR | UN 3335 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | GW1225000 |
| F | 10-19 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

