2-CYCLOHEXYLCYCLOHEXANONE CAS#: 90-42-6; ChemWhat Code: 1290417
Names & Identifiers |
| Product Name | 2-CYCLOHEXYLCYCLOHEXANONE |
| Synonyms | (1,1’-bicyclohexyl)-2-one;[1,1’-Bicyclohexyl]-2-one;[1,1′-Bicyclohexyl]-2-one;2-cyclohexyl-cyclohexanon;Cyclohexanone, 2-cyclohexyl-;cyclohexanone,2-cyclohexyl-;Lavamenthe;TIMTEC-BB SBB007775 |
| CAS Registry Number | 90-42-6 |
| Molecular Formula | C12H20O |
| Molecular Weight | 180.29 |
| EINECS | 201-991-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -32°C |
| Boiling Point | 269 °C |
| Density | 0,97 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4880-1.4900 |
| Flash Point | 121°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 22-24/25 |
| RTECS | DT7400000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


