2-ETHYL-N-BUTYRIC ACID ETHYL ESTER CAS#: 2983-38-2; ChemWhat Code: 221552
Names & Identifiers |
| Product Name | 2-ETHYL-N-BUTYRIC ACID ETHYL ESTER |
| Synonyms | 2-ethyl-butanoicaciethylester;Ethyl 2-ethylbutanoate;ETHYL 2-ETHYLBUTYRATE;2-ETHYL-N-BUTYRIC ACID ETHYL ESTER;2-ETHYLBUTYRIC ACID ETHYL ESTER;RARECHEM AL BI 0134;Butanoic acid, 2-ethyl-, ethyl ester;2-ETHYL-N-BUTYRIC ACID ETHYL ESTER 97+% |
| CAS Registry Number | 2983-38-2 |
| Molecular Formula | C8H16O2 |
| Molecular Weight | 144.21 |
| EINECS | 221-044-9 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 149-152°C |
| Boiling Point | 152°C |
| Density | 0,87 g/cm3 |
| FEMA | 4344 | ETHYL 2-ETHYLBUTYRATE |
| Refractive Index | 1.4030 to 1.4050 |
| Flash Point | 39°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 10 |
| S Phrase | 16 |
| RIDADR | 3272 |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

