2-Ethylhexyl bromide CAS#: 18908-66-2; ChemWhat Code: 177931
Names & Identifiers |
| Product Name | 2-Ethylhexyl bromide |
| Synonyms | 3-(bromomethyl)-heptan;Hexane, 1-bromo-2-ethyl;OCTYL BROMIDE;ISO-OCTYL BROMIDE;DL-1-BROMO-2-ETHYLHEXANE;BROMO ISOOCTANE;1-BROMO ISO OCTANE;1-BROMO-2-ETHYLHEXANE |
| CAS Registry Number | 18908-66-2 |
| Molecular Formula | C8H17Br |
| Molecular Weight | 193.12 |
| EINECS | 242-659-9 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 75-77 °C16 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.086 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 157 °F |
| Storage | 0-6°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to yellow |
| Water Solubility | insoluble |
| BRN | 1098313 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Heptane, 3-(bromomethyl)-(18908-66-2) |
| EPA Substance Registry System | Heptane, 3-(bromomethyl)-(18908-66-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39-37/39 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29033036 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
