2-FLUORO-3-(TRIFLUOROMETHYL)BENZYLAMINE CAS#: 239135-49-0; ChemWhat Code: 305001
Names & Identifiers |
| Product Name | 2-FLUORO-3-(TRIFLUOROMETHYL)BENZYLAMINE |
| Synonyms | RARECHEM AL BW 0537;2-FLUORO-3-(TRIFLUOROMETHYL)BENZYLAMINE;2-Fluoro-3-(trifluoromethyl)benzylamine 97%;2-Fluoro-3-(trifluoromethyl)benzylamine97%;(2-Fluoro-3-(trifluoroMethyl)phenyl)MethanaMine;2-Fluoro-3-trifluoromethylbenzylami |
| CAS Registry Number | 239135-49-0 |
| Molecular Formula | C8H7F4N |
| Molecular Weight | 193.14 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 193°C |
| Density | 1,321 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4548 |
| Flash Point | 83°C |
| Storage | Store under nitrogen |
| Water Solubility | Not miscible or difficult to mix in water. |
| Sensitive | Air Sensitive |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C,Xi |
| R Phrase | 34-36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45-36 |
| RIDADR | 2735 |
| Hazard Note | Corrosive/Store under nitrogen |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

