2-METHYL-1-BUTANOL CAS#: 34713-94-5; ChemWhat Code: 375634
Names & Identifiers |
| Product Name | 2-METHYL-1-BUTANOL |
| Synonyms | METHYL-1-BUTANOL, 2-;FEMA 3998;DL-2-METHYL-1-BUTANOL;DL-SEC-BUTYLCARBINOL;2-METHYL BUTANOL;2-METHYLBUTYL ALCOHOL;(1)-2-Methylbutan-1-ol |
| CAS Registry Number | 34713-94-5 |
| Molecular Formula | C5H12O |
| Molecular Weight | 88.15 |
| EINECS | 205-289-9 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -70 °C |
| Boiling Point | 130 °C mm Hg(lit.) |
| Density | 0.815 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 3 (vs air) |
| vapor pressure | 3 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 110 °F(lit.) |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 10-20-37-66 |
| S Phrase | 46 |
| RIDADR | UN 1105 3/PG 3 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | EL5250000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
