2-METHYLBUTYRONITRILE CAS#: 18936-17-9; ChemWhat Code: 176628
Names & Identifiers |
| Product Name | 2-METHYLBUTYRONITRILE |
| Synonyms | 2-METHYLBUTYRONITRILE;2-CYANOBUTANE;SEC-BUTYL CYANIDE;2-methyl-butanenitril;2-Methylbutanenitrile;2-methyl-butyronitril;alpha-Methylbutyronitrile;Butanenitrile,2-methyl- |
| CAS Registry Number | 18936-17-9 |
| Molecular Formula | C5H9N |
| Molecular Weight | 83.13 |
| EINECS | 242-687-1 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 125°C |
| Density | 0,82 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.3880-1.3920 |
| Flash Point | 24°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 10-20/21/22-65-52/53-23/24/25 |
| S Phrase | 16-26-36-62-61-45-36/37 |
| RIDADR | 1993 |
| RTECS | EU0530000 |
| Storage Class | 3/6.1 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
