2-Nonyn-1-ol CAS#: 5921-73-3; ChemWhat Code: 805215
Names & Identifiers |
| Product Name | 2-Nonyn-1-ol |
| Synonyms | TIMTEC-BB SBB009144;2-NONYN-1-OL;non-2-yn-1-ol;2-NONYN-1-OL 98%;Ai3-37269;Einecs 227-646-8 |
| CAS Registry Number | 5921-73-3 |
| Molecular Formula | C9H16O |
| Molecular Weight | 140.22 |
| EINECS | 227-646-8 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -16°C(lit.) |
| Boiling Point | 109-111°C 11mm |
| Density | 0,873 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4560 |
| Flash Point | 109-111°C/11mm |
| Water Solubility | Not miscible in water. |
| BRN | 1745753 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25 |
| RIDADR | UN 1987 3/PG III |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
