2-PENTENENITRILE CAS#: 25899-50-7; ChemWhat Code: 255076
Names & Identifiers |
| Product Name | 2-PENTENENITRILE |
| Synonyms | (z)-2-pentenenitril;(Z)-2-Pentenenitrile;1-cyano-1-butene;2-Pentenenitrile, (Z)-;cis-1-butenylcyanide;cis-pent-2-enenitrile;2-PENTENENITRILE;1-BUTEN-1-YL CYANIDE |
| CAS Registry Number | 25899-50-7 |
| Molecular Formula | C5H7N |
| Molecular Weight | 81.12 |
| EINECS | 236-297-0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 127-128 °C766 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.821 g/mL at 20 °C(lit.) |
| vapor Density | 2.8 (vs air) |
| vapor pressure | 46 mm Hg ( 50 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 75 °F |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,Xn,F |
| R Phrase | 11-20-36 |
| S Phrase | 16-36/37/39-45-7/9 |
| RIDADR | UN 3276 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | SB2260000 |
| Storage Class | 6.1(a) |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
