2-Phenylimidazole CAS#: 670-96-2; ChemWhat Code: 901201
Names & Identifiers |
| Product Name | 2-Phenylimidazole |
| Synonyms | 2-phenyl-1h-imidazol;2-PHENYLIMIDAZOLE;2-PHENYL-1H-IMIDAZOLE;TIMTEC-BB SBB004131;2-PHENYLIMIDAZOLE 90%;2-Phenylimidazole,>99%;2-Phenylimidazole,98%;1H-Imidazole, 2-phenyl- |
| CAS Registry Number | 670-96-2 |
| Molecular Formula | C9H8N2 |
| Molecular Weight | 144.17 |
| EINECS | 211-581-7 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 142-148 °C(lit.) |
| Boiling Point | 340 °C |
| Density | 0.6 g/cm3 |
| Flash Point | 200 °C |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | Solubility in methanol (almost transparency). |
| form | Powder, Granular or Crystalline Powder |
| Color | Light yellow to beige |
| BRN | 114011 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 1H-Imidazole, 2-phenyl-(670-96-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,Xn |
| R Phrase | 36/37/38-21/22 |
| S Phrase | 26-36-36/37 |
| WGK Germany | 3 |
| Hazard Note | Harmful |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29332990 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

