2-PHENYLPROPANE-1,1,1,2,3,3,3-D7 CAS#: 20201-28-9; ChemWhat Code: 223519
Names & Identifiers |
| Product Name | 2-PHENYLPROPANE-1,1,1,2,3,3,3-D7 |
| Synonyms | ISOPROPYL-D7-BENZENE;CUMENE-ISOPROPYL-D7;2-PHENYLPROPANE-1,1,1,2,3,3,3-D7;2-Phenylpropane-d7 |
| CAS Registry Number | 20201-28-9 |
| Molecular Formula | C9H5D7 |
| Molecular Weight | 127.23 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 152-154 °C |
| Density | 0.914 g/mL at 25 °C |
| Flash Point | 31 °C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,N,Xi |
| R Phrase | 10-37-51/53-65 |
| S Phrase | 24-37-61-62 |
| RIDADR | UN 1918 3/PG 3 |
| WGK Germany | 1 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

