2-PHOSPHOENOL PYRUVATE NA3SALT CAS#: 5541-93-5; ChemWhat Code: 797069
Names & Identifiers |
| Product Name | 2-PHOSPHOENOL PYRUVATE NA3SALT |
| Synonyms | 2-PHOSPHOENOL PYRUVATE NA3SALT;PHOSPHOENOLPYRUVATE TRISODIUM SALT;PEP NA3SALT;TRISODIUM PHOSPHOENOL PYRUVATE;2-(phosphonooxy)-2-propenoicacitrisodiumsalt;phospho(enol)pyruvate trisodium hydrate;trisodium 2-phosphonatoacrylate;Phosphoenolpyruvicacidtrisodiumsalt |
| CAS Registry Number | 5541-93-5 |
| Molecular Formula | C3H2Na3O6P |
| Molecular Weight | 233.99 |
| EINECS | 226-906-8 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 33-37°C |
| Storage | −20°C |
| Solubulity | H2O: 0.1 g/mL, clear to slightly turbid, Colorless |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 22-24/25-36-26 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 9 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29319090 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


