2-PIPERIDINOBENZONITRILE CAS#: 72752-52-4; ChemWhat Code: 1116454
Names & Identifiers |
| Product Name | 2-PIPERIDINOBENZONITRILE |
| Synonyms | 2-PIPERIDINOBENZENECARBONITRILE;2-PIPERIDINOBENZONITRILE;2-(1-PIPERIDINO)BENZONITRILE;BUTTPARK 33/12-73;1-(2-cyanophenyl)piperidine;2-(1-PIPERIDINE)BENZONITRILE;2-(1-Piperidinyl)benzonitrile, 97%;Piperidinyl)benzonitril |
| CAS Registry Number | 72752-52-4 |
| Molecular Formula | C12H14N2 |
| Molecular Weight | 186.25 |
| EINECS | 427-380-4 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 45 °C |
| Boiling Point | 122-125°C 1mm |
| Flash Point | 122-125°C/1mm |
| BRN | 1243909 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 20/21/22 |
| S Phrase | 22-36/37/39 |
| RIDADR | 3276 |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

