2-TETRAHYDROFURFURYL ISOTHIOCYANATE CAS#: 36810-87-4; ChemWhat Code: 412304
Names & Identifiers |
| Product Name | 2-TETRAHYDROFURFURYL ISOTHIOCYANATE |
| Synonyms | AKOS B006783;2-TETRAHYDROFURFURYL ISOTHIOCYANATE;2-ISOTHIOCYANATOMETHYL-TETRAHYDRO-FURAN;TETRAHYDROFURFURYL ISOTHIOCYANATE;TETRAHYDROFURAN-2-YLMETHYL ISOTHIOCYANATE;Tetrahydrofurfurylisothiocyanate,98%;2-(Isothiocyanatomethyl)tetrahydrofuran 97%;(Tetrahydrofur-2-yl)methyl isothiocyanate, 2-(Isothiocyanatomethyl)oxolane, 2-(Isothiocyanatomethyl)-1-oxacyclopentane |
| CAS Registry Number | 36810-87-4 |
| Molecular Formula | C6H9NOS |
| Molecular Weight | 143.21 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 123°C 18mm |
| Density | 1,12 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.5350 |
| Flash Point | 122-125°C/18mm |
| Sensitive | Moisture Sensitive/Lachrymatory |
| BRN | 111696 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C,Xi |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38-34 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | 2810 |
| Hazard Note | Harmful/Corrosive/Lachrymatory/Moisture Sensitive |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
