2-(TRIFLUOROMETHYL)STYRENE CAS#: 395-45-9; ChemWhat Code: 357357
Names & Identifiers |
| Product Name | 2-(TRIFLUOROMETHYL)STYRENE |
| Synonyms | 1-TRIFLUOROMETHYL-2-VINYL-BENZENE;2-(TRIFLUOROMETHYL)STYRENE;o-(trifluoromethyl)styrene;1-Ethenyl-2-(trifluoromethyl)benzene;1-Vinyl-2-(trifluoromethyl)benzene;Einecs 206-902-2;2-Vinylbenzotrifluoride;2-Vinylbenzotrifluoride, 1-Ethenyl-2-(trifluoromethyl)benzene |
| CAS Registry Number | 395-45-9 |
| Molecular Formula | C9H7F3 |
| Molecular Weight | 172.15 |
| EINECS | 206-902-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 61 °C40 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.175 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 108 °F |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 10-36/37/38 |
| S Phrase | 16-26-36/37/39 |
| RIDADR | UN 1993 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| Hazard Note | Irritant |
| Storage Class | 3.2 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

