2,2-BIS(TRIFLUOROMETHYL)-2-HYDROXYACETIC ACID CAS#: 662-22-6; ChemWhat Code: 864548
Names & Identifiers |
| Product Name | 2,2-BIS(TRIFLUOROMETHYL)-2-HYDROXYACETIC ACID |
| Synonyms | 2-HYDROXY-3,3,3-TRIFLUORO-2-(TRIFLUOROMETHYL)PROPIONIC ACID;3,3,3-TRIFLUORO-2-HYDROXY-2-(TRIFLUOROMETHYL)PROPANOIC ACID;3,3,3-TRIFLUORO-2-HYDROXY-2-(TRIFLUOROMETHYL)PROPIONIC ACID;2,2-BIS(TRIFLUOROMETHYL)-2-HYDROXYACETIC ACID;2,2-Bis(trifluoromethyl)glycolic acid~3,3,3-Trifluoro-2-hydroxy-2-(trifluoromethyl)propionic acid;2,2-Bis(trifluoromethyl)glycolic acid;2,2-Bis(trifluoromethyl)-2-hydroxyacetic acid 95%;2,2-Bis(trifluoromethyl)-2-hydroxyaceticacid95% |
| CAS Registry Number | 662-22-6 |
| Molecular Formula | C4H2F6O3 |
| Molecular Weight | 212.05 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 30°C |
| Boiling Point | 153-156°C |
| Density | 1,183 g/cm3 |
| Flash Point | 153-156°C |
| BRN | 1790446 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C,Xi |
| R Phrase | 34-36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | 3265 |
| Hazard Note | Corrosive |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

