2,2-DIFLUOROACETOPHENONE CAS#: 395-01-7; ChemWhat Code: 357382
Names & Identifiers |
| Product Name | 2,2-DIFLUOROACETOPHENONE |
| Synonyms | 2,2-DIFLUOROACETOPHENONE;2,2-DIFLUORO-1-PHENYLETHANONE;A,A-DIFLUOROACETOPHENONE;ALPHA,ALPHA-DIFLUOROACETOPHENONE;Ethanone, 2,2-difluoro-1-phenyl- (9CI);2,2-Difluoroacetophenone,95%;2,2-Difluoro-1-phenylethan-1-one;2,2-Difluoroacetophenone 97% |
| CAS Registry Number | 395-01-7 |
| Molecular Formula | C8H6F2O |
| Molecular Weight | 156.13 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 48-50°C |
| Boiling Point | 53-54°C/12mm |
| Density | 1.180±0.06 g/mL |
| Refractive Index | 1.4955 |
| Flash Point | 53-54°C/12mm |
| Water Solubility | Immiscible with water. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

