2,2-DIMETHYL-1,3-DIOXAN-5-ONE CAS#: 74181-34-3; ChemWhat Code: 1125451
Names & Identifiers |
| Product Name | 2,2-DIMETHYL-1,3-DIOXAN-5-ONE |
| Synonyms | AKOS 33;2,2-DIMETHYL-1,3-DIOXAN-5-ONE;2,2-DIMETHYL-1,3-DIOXANE-5-ONE;2,2-Dimethyl-1,3-dioxan-5-one, tech. 90%;2,2-Dimethyl-1,3-dioxan-5-one,99%;2,2-Dimethyl-1,3-dioxan-5-one,97%;2,2-Dimethyl-1,3-dioxan-5-one, technical, 90% |
| CAS Registry Number | 74181-34-3 |
| Molecular Formula | C6H10O3 |
| Molecular Weight | 130.14 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 40-46°C/14mm |
| Density | 1,09 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4315 |
| Flash Point | >110°C |
| Storage | 0-10°C |
| Water Solubility | Miscible with water and most organic solvents. |
| Sensitive | Air & Moisture Sensitive |
| BRN | 3061933 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38-41-37/38 |
| S Phrase | 26-37/39-39-24/25 |
| RIDADR | 1993 |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


