2,2,2-TRIFLUOROETHYL TRICHLOROMETHANESULFONATE CAS#: 23199-56-6; ChemWhat Code: 241883
Names & Identifiers |
| Product Name | 2,2,2-TRIFLUOROETHYL TRICHLOROMETHANESULFONATE |
| Synonyms | Einecs 245-484-6;Methanesulfonic acid, trichloro-, 2,2,2-trifluoroethyl ester;2,2,2-TRIFLUOROETHYL TRICHLOROMETHANESULFONATE;2,2,2-TRIFLUOROETHYL TRICHLOROMETHANESULPHONATE;LABOTEST-BB LT00455656;Trichloromethanesulphonic acid 2,2,2-trifluoroethyl ester;trichloromethanesulfonic acid 2,2,2-trifluoroethyl ester;2,2,2-Trifluoroethyl trichloromethanesulphonate 97% |
| CAS Registry Number | 23199-56-6 |
| Molecular Formula | C3H2Cl3F3O3S |
| Molecular Weight | 281.47 |
| EINECS | 245-484-6 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -70°C |
| Boiling Point | 84-86°C 20mm |
| Density | 1,714 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4238 |
| Flash Point | 84-86°C/20mm |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| BRN | 1108366 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 34 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | 3265 |
| Hazard Note | Toxic |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

