2,3-DIHYDRO-1H-BENZ[DE]ISOQUINOLINE CAS#: 22817-26-1; ChemWhat Code: 242725
Names & Identifiers |
| Product Name | 2,3-DIHYDRO-1H-BENZ[DE]ISOQUINOLINE |
| Synonyms | 1,8-NAPHTHALMETHYLAMINE;2,3-DIHYDRO-1H-BENZ[DE]ISOQUINOLINE;2,3-Dihydro-1H-benzdeüisoquinoline, 97%;2,3-Dihydro-1H-benzo[de]isoquinoline |
| CAS Registry Number | 22817-26-1 |
| Molecular Formula | C12H11N |
| Molecular Weight | 169.22 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 100-102°C |
| Boiling Point | 120°C 0,5mm |
| Density | 1.138 |
| Flash Point | 120°C/0.5mm |
| BRN | 134303 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 34 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | 3259 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

![2,3-DIHYDRO-1H-BENZ[DE]ISOQUINOLINE CAS#: 22817-26-1](/wp-content/uploads/2017/12/23-DIHYDRO-1H-BENZDEISOQUINOLINE-CAS-22817-26-1.gif)