2,3-DIHYDRO-5H-1,4-BENZODIOXIPIN-5-ONE CAS#: 22891-52-7; ChemWhat Code: 241915
Names & Identifiers |
| Product Name | 2,3-DIHYDRO-5H-1,4-BENZODIOXIPIN-5-ONE |
| Synonyms | 2,3-dihydro-5h-4-benzodioxepin-5-one;5H-1,4-Benzodioxepin-5-one, 2,3-dihydro-;2,3-Dihydro-5H-benzo[e][1,4]dioxepin-5-one;2,3-DIHYDRO-5H-1,4-BENZODIOXIPIN-5-ONE;2,3-dihydro-5h-1,4-benzodioxepin-5-one |
| CAS Registry Number | 22891-52-7 |
| Molecular Formula | C9H8O3 |
| Molecular Weight | 164.16 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 29-31°C |
| Boiling Point | 178-184°C 15mm |
| Refractive Index | 1.5580 |
| Flash Point | 178-184°C/15mm |
| BRN | 4464 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25 |
| RTECS | DF4725800 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

