2,3-Dihydrofuran CAS#: 1191-99-7; ChemWhat Code: 118255
Names & Identifiers |
| Product Name | 2,3-Dihydrofuran |
| Synonyms | 4,5-Dihydrofuran;2,3-dihydrofuran stab.;2 3-DIHYDROFURAN 99+%;2,3-DIHYDROFURANE;2,3-Dihydrofuran, 98+%;Furan, 2,3-dihydro-;2,3-Dihydrofuran,2,3-DHF;2,3-Dihydrofuran, 98+% 100GR |
| CAS Registry Number | 1191-99-7 |
| Molecular Formula | C4H6O |
| Molecular Weight | 70.09 |
| EINECS | 214-747-7 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 54-55 °C(lit.) |
| Density | 0.927 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 14.46 psi ( 55 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | −12 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless |
| Water Solubility | slightlu soluble |
| BRN | 103168 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Furan, 2,3-dihydro-(1191-99-7) |
| EPA Substance Registry System | Furan, 2,3-dihydro-(1191-99-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xi,Xn |
| R Phrase | 11-19-36-22-2017/11/19 |
| S Phrase | 16-33-39-26-18-36 |
| RIDADR | UN 1993 3/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
