2,3-Epoxypropyltrimethylammonium chloride CAS#: 3033-77-0; ChemWhat Code: 345992
Names & Identifiers |
| Product Name | 2,3-Epoxypropyltrimethylammonium chloride |
| Synonyms | (2,3-epoxypropyl)trimethyl-ammoniuchloride;glycidyltrimethylammonium;glytac;glytaca100;g-mac;n,n,n-trimethyl-oxiranemethanaminiuchloride;n,n,n-trimethyloxiranemethanaminiumchloride;Glycidyltrimethylammonium chloride,(2,3-Epoxypropyl)trimethylammonium chloride |
| CAS Registry Number | 3033-77-0 |
| Molecular Formula | C6H14ClNO |
| Molecular Weight | 151.63 |
| EINECS | 221-221-0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Density | 1.13 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Flash Point | 170 °C |
| Storage | 2-8°C |
| Stability: | Stable. Incompatible with oxidizing agents |
| InChIKey | PUVAFTRIIUSGLK-UHFFFAOYSA-M |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Oxiranemethanaminium, N,N,N-trimethyl-, chloride(3033-77-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 45-21/22-41-43-48/22-68-52/53-20/21/22-60 |
| S Phrase | 53-14-26-36/37/39-45-61 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | BQ3480000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

