2,3,4-Tribromothiophene CAS#: 3141-25-1; ChemWhat Code: 357806
Names & Identifiers |
| Product Name | 2,3,4-Tribromothiophene |
| Synonyms | 2,3,4-TRIBROMOTHIOPHENE;BUTTPARK 29/09-41;SALOR-INT L132055-1EA;Thiophene, 2,3,4-tribromo-;2,3,4-Tribromothiophene,97%;2,3,4-TRIBROMOTHIOPHENE 95%;Tribromothiophene |
| CAS Registry Number | 3141-25-1 |
| Molecular Formula | C4HBr3S |
| Molecular Weight | 320.83 |
| EINECS | 221-545-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 43-45°C |
| Boiling Point | 150-152°C 20mm |
| Flash Point | 150-152°C/20mm |
| BRN | 111770 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2,3,4-Tribromothiophene(3141-25-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 20/21/22 |
| S Phrase | 22-36/37 |
| RIDADR | 2811 |
| Hazard Note | Irritant |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

