2,4′-DIPYRIDYL CAS#: 581-47-5; ChemWhat Code: 796292
Names & Identifiers |
| Product Name | 2,4′-DIPYRIDYL |
| Synonyms | 2,4′-Dipyridine;2,4′-BIPYRIDINE;2,4′-BIPYRIDYL;2,4′-DIPYRIDYL;4-PYRIDYLPYRIDINE;2,4”-DIPYRIDYL 97+%;2,4′-Bipirydyl;2,4′-Dipyridyl,98% |
| CAS Registry Number | 581-47-5 |
| Molecular Formula | C10H8N2 |
| Molecular Weight | 156.18 |
| EINECS | 209-467-7 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 58-62 °C |
| Boiling Point | 280-282 °C |
| Flash Point | 281°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2,4-Bipyridyl(581-47-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 36/37/38-20/21/22 |
| S Phrase | 36/37/39-26 |
| RIDADR | UN2811 |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

