2,4,6-TRIMETHYLPHENYL ISOTHIOCYANATE CAS#: 6095-82-5; ChemWhat Code: 907466
Names & Identifiers |
| Product Name | 2,4,6-TRIMETHYLPHENYL ISOTHIOCYANATE |
| Synonyms | 2,4,6-TRIMETHYLPHENYL ISOTHIOCYANATE;MESITYL ISOTHIOCYANATE;2-Isothiocyanato-1,3,5-trimethylbenzene;2,4,6-Trimethylphenyl isothiocyanate 97%;Isothiocyanatomesitylene |
| CAS Registry Number | 6095-82-5 |
| Molecular Formula | C10H11NS |
| Molecular Weight | 177.27 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 63-64°C |
| Boiling Point | 144-145°C 10mm |
| Flash Point | 144-145°C/10mm |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| BRN | 2690815 |
| InChIKey | KKYMYPLVBCVDPL-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38-34 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | 2811 |
| Hazard Note | Toxic |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

