2,4,6-Tris(pentadecafluoroheptyl)-1,3,5-triazine CAS#: 21674-38-4; ChemWhat Code: 230037
Names & Identifiers |
| Product Name | 2,4,6-Tris(pentadecafluoroheptyl)-1,3,5-triazine |
| Synonyms | 2,4,6-TRIS(PENTADECAFLUOROHEPTYL)-S-TRIAZINE;2,4,6-TRIS(PERFLUOROHEPTYL)-1,3,5-TRIAZINE;2,4,6-TRIS(PERFLUOROHEPTYL)-S-TRIAZINE;PERFLUOROTRIHEPTYL-S-TRIAZINE;TRIS(PERFLUOROHEPTYL)-1,3,5-TRIAZINE;TRIS(PERFLUOROHEPTYL)-S-TRIAZINE;2,4,6-tris(pentadecafluoroheptyl)-1,3,5-triazine;2,4,6-TRIS(PERFLUOROHEPTYL)-1,3,5-TRIAZINE, MASS SPEC STD |
| CAS Registry Number | 21674-38-4 |
| Molecular Formula | C24F45N3 |
| Molecular Weight | 1185.21 |
| EINECS | 244-521-3 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 26-29 °C(lit.) |
| Boiling Point | 150°C 1,5mm |
| Flash Point | 150°C/1.5mm |
| Storage | 2-8°C |
| Water Solubility | Insoluble in water. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-23 |
| Hazard Note | Irritant |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

