2,5-Dimethyl-3(2H)furanone CAS#: 35298-48-7; ChemWhat Code: 369805
Names & Identifiers |
| Product Name | 2,5-Dimethyl-3(2H)furanone |
| Synonyms | 2,2-DIMETHYL-3(2 H)-FURANONE;2,5-DIMETHYLFURAN-3(2H)-ONE;2,3-DIHYDRO-2,5-DIMETHYL-3-FURANONE;FEMA 4101;Dimethylfuranone;2,5-Dimethyl-3(2H)furanone;3(2H)-Furanone, 2,2-dimethyl- |
| CAS Registry Number | 35298-48-7 |
| Molecular Formula | C6H8O2 |
| Molecular Weight | 112.13 |
| EINECS | 238-365-5 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 46-47 °C18 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.027 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 125 °F |
| Storage | 2-8°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xn |
| R Phrase | 10-43-36/38 |
| S Phrase | 16-27-36/37/39-37/39-26-24/25 |
| RIDADR | UN 1224 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| Storage Class | 3.2 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

