2,6-DICHLOROSTYRENE CAS#: 28469-92-3; ChemWhat Code: 271815
Names & Identifiers |
| Product Name | 2,6-DICHLOROSTYRENE |
| Synonyms | 1-Vinyl-2,6-dichlorobenzene;2,6-Dichloro-1-ethenylbenzene;2,6-Dichloro-1-vinylbenzene;2,6-Dichlorostyrene,98%,stabilized;1,3-Dichloro-2-ethenylbenzene;NSC 89716;2,6-Dichlorostyrene 2,6-Dichlorostyrene, 96%, stabilized |
| CAS Registry Number | 28469-92-3 |
| Molecular Formula | C8H6Cl2 |
| Molecular Weight | 173.04 |
| EINECS | 249-039-7 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 88-90 °C (8 mmHg) |
| Density | 1,266 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.573-1.575 |
| RTECS | CZ4907000 |
| Flash Point | 71 °C |
| Storage | 0-6°C |
| Water Solubility | Immiscible with water. |
| BRN | 1931527 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 37/39-26-24/25 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


