2,6-DIMETHYL-3,5-HEPTANEDIONE CAS#: 18362-64-6; ChemWhat Code: 172010
Names & Identifiers |
| Product Name | 2,6-DIMETHYL-3,5-HEPTANEDIONE |
| Synonyms | 2,6-dimethyl-5-heptanedione;2,6-DIMETHYL-3,5-HEPTANEDIONE;AKOS MSC-0384;DIISOBUTYRYLMETHANE;2,6-dimethylheptane-3,5-dione;2,6-DIMETHYL-3,5-HEPTANEDIONE 99%;2,6-Dimethyl-3,5-heptanedione, 98+%;2,6-Dimethyl-3,5-heptadione |
| CAS Registry Number | 18362-64-6 |
| Molecular Formula | C9H16O2 |
| Molecular Weight | 156.22 |
| EINECS | 242-234-8 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 66 °C (8 mmHg) |
| Density | 1.4586 |
| Refractive Index | 1.4575-1.4595 |
| Flash Point | 62 °C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to light yellow |
| Water Solubility | Slightly Soluble in water. (3.9 g/L) (25°C) |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 37/39-26 |
| RIDADR | 1224 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

