2H-PERFLUORO-5,8,11,14,17-PENTAMETHYL-3,6,9,12,15,18-HEXAOXAHENEICOSANE CAS#: 55154-18-2; ChemWhat Code: 860865
| 2H-PERFLUORO-5,8,11,14,17-PENTAMETHYL-3,6,9,12,15,18-HEXAOXAHENEICOSANE Basic information |
| Product Name | 2H-PERFLUORO-5,8,11,14,17-PENTAMETHYL-3,6,9,12,15,18-HEXAOXAHENEICOSANE |
| Synonyms | FLUOROETHER E-6;2H-PERFLUORO-5,8,11,14,17-PENTAMETHYL-3,6,9,12,15,18-HEXAOXAHENEICOSANE;2H-PERFLUORO-5,8,11,14,17-PENTAMETHYL-3,6,9,12,15,18-HEXAOXAHENICOSANE;19,19,20,20,21,21,21-hexacosafluoro-5,8,11,14,17-pentakis(trifluoromethyl)-1;3,6,9,12,15,18-Hexaoxaheneicosane, 1,1,1,2,4,4,5,7,7,8,10,10,11,13,13,14,16,16,17,19,19,20,20,21,21,21-hexacosafluoro-5,8,11,14,17-pentakis(trifluoromethyl)-;3,6,9,12,15,18-hexaoxaheneicosane,1,1,1,2,4,4,5,7,7,8,10,10,11,13,13,14,16,16,;2H-Perfluoro(5,8,11,14,17-pentamethyl-3,6,9,12,15,18-hexaoxaeicosane)95%;2H-PERFLUORO-5,8,11,14,17-PENTAMETHYL-3,6,9,12,15,18-HEXAOXA |
| CAS Registry Number | 55154-18-2 |
| Molecular Formula | C20HF41O6 |
| Molecular Weight | 1116.15 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
| 2H-PERFLUORO-5,8,11,14,17-PENTAMETHYL-3,6,9,12,15,18-HEXAOXAHENEICOSANE Chemical Properties |
| Melting point | -72°C |
| Boiling Point | 108-110°C 1mm |
| Density | 1,796 g/cm3 |
| Flash Point | 108-110°C/1mm |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

