(2S)-N-(2,6-Dimethylphenyl)-2-piperidinecarboxamide) CAS#: 27262-40-4; ChemWhat Code: 281826
Names & Identifiers |
| Product Name | (2S)-N-(2,6-Dimethylphenyl)-2-piperidinecarboxamide) |
| Synonyms | (S)-N-(2′,6′-dimethylphenl)-2-Piperidine carboxamide;(S)-N-(2′,6′-Dimethylphenyl)Piperidine-2-Carboxylic Amide;(S)-(+)-Pipecolinoxylidide;(2S)-N-(2,6-Dimethylphenyl)-2-piperidinecarboxamide);2′,6′-Pipecoloxylidide;L-Pipecolic acid 2,6-xylidide;N-Despropyl Ropivacaine;(2S)-N-(2,6-diMethylphenyl)piperidine-2-carboxaMide |
| CAS Registry Number | 27262-40-4 |
| Molecular Formula | C15H22N2O |
| Molecular Weight | 232.32 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 129-130°C |
| Boiling Point | 392°C |
| Density | 1.087 |
| Flash Point | 149°C |
| Storage | Refrigerator |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

