3-(4′-CHLOROPHENYL)PROPYL CHLORIDE CAS#: 64473-34-3; ChemWhat Code: 943092
Names & Identifiers |
| Product Name | 3-(4′-CHLOROPHENYL)PROPYL CHLORIDE |
| Synonyms | 1-CHLORO-3-(4-CHLOROPHENYL)PROPANE;1-chloro-4-(3-chloropropyl)benzene;3-(4′-CHLOROPHENYL)PROPYL CHLORIDE;3(P-CHLOROPHENYL)PROPYL CHLORIDE;3-(4zzhlxy-chlorophenyl)propyl chloride;3-(4-chlorophenyl)-1-chloropropane |
| CAS Registry Number | 64473-34-3 |
| Molecular Formula | C9H10Cl2 |
| Molecular Weight | 189.08 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 0°C |
| Boiling Point | 0°C |
| Flash Point | 0°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| Hazard Note | Irritant |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
