3-(4-HYDROXYPHENYL)PROPIONITRILE CAS#: 17362-17-3; ChemWhat Code: 166009
Names & Identifiers |
| Product Name | 3-(4-HYDROXYPHENYL)PROPIONITRILE |
| Synonyms | Benzenepropanenitrile, 4-hydroxy-;beta-(4-Hydroxyphenyl)propionitrile;Hydrocinnamonitrile,p-hydroxy-;3-(4-HYDROXYPHENYL)PROPANENITRILE;3-(4-HYDROXYPHENYL)PROPIONITRILE;3-(P-HYDROXYPHENYL) PROPIONITRILE;4-HYDROXYHYDROCINNAMONITRILE;4-HYDROXYPHENYLPROPIONITRILE |
| CAS Registry Number | 17362-17-3 |
| Molecular Formula | C9H9NO |
| Molecular Weight | 147.17 |
| EINECS | 241-393-0 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 56-58°C |
| Boiling Point | 166°C 8mm |
| Flash Point | 166°C/8mm |
| Water Solubility | Insoluble in water. |
| BRN | 1448680 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 3-(4-Hydroxyphenyl)propionitrile(17362-17-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| RIDADR | 3276 |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

