3-ACETYLPHENYL ISOTHIOCYANATE CAS#: 3125-71-1; ChemWhat Code: 361875
Names & Identifiers |
| Product Name | 3-ACETYLPHENYL ISOTHIOCYANATE |
| Synonyms | 3-ACETYLPHENYL ISOTHIOCYANATE;1-(3-ISOTHIOCYANATO-PHENYL)-ETHANONE |
| CAS Registry Number | 3125-71-1 |
| Molecular Formula | C9H7NOS |
| Molecular Weight | 177.22 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 26 °C |
| Boiling Point | 136 °C |
| Refractive Index | 1.648 |
| Flash Point | 135-136°C/2mm |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| BRN | 2803021 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 43 |
| S Phrase | 36/37 |
| RIDADR | 2810 |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

