3-Chloro-2-fluorobenzyl bromide CAS#: 85070-47-9; ChemWhat Code: 1208822
Names & Identifiers |
| Product Name | 3-Chloro-2-fluorobenzyl bromide |
| Synonyms | 3-CHLORO-2-FLUOROBENZYL BROMIDE;3-Chloro-2-Fluoro Benzyl Bromide 2-Fluoro-3-Chlorobenzyl Bromide;à-bromo-3-chloro-2-fluorotoluene;1-(bromomethyl)-3-chloro-2-fluorobenzene, 95+%;3-Chloro-2-fluorobenzyl bromide 97%;3-Chloro-2-fluorobenzylbromide97%;A-BROMO-2-FLUORO-3-CHLOROTOLUENE;3-CHLORO-2-FLUOROBENZYL BROMIDE 98+% |
| CAS Registry Number | 85070-47-9 |
| Molecular Formula | C7H5BrClF |
| Molecular Weight | 223.47 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | <35°C |
| Boiling Point | 126 °C |
| Refractive Index | 1.569 |
| Flash Point | 125-126°C/15mm |
| Storage | Hygroscopic, -20°C Freezer, Under Inert Atmosphere |
| Sensitive | Lachrymatory |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 3-Chloro-2-fluorobenzyl bromide(85070-47-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C,Xn |
| R Phrase | 34-36/37/38-52-22 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | 3265 |
| Hazard Note | Corrosive/Lachrymatory |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

