3-CHLORO-2,4-PENTANEDIONE CAS#: 1694-29-7; ChemWhat Code: 115605
Names & Identifiers |
| Product Name | 3-CHLORO-2,4-PENTANEDIONE |
| Synonyms | 3-Chloro-2,4-pentanedione,98%;3-Chloro-2,4-pentanedione3-Chloroacetylacetone;3-Chloro-2,4-pentanedione, 98% 5ML;3-Chloro-2,4-pentanedione 97%;3-Cl-ACAC;3-Chloroacetylacetone for synthesis;3-CHLORO-2,4-PENTANEDIONE;3-CHLOROACETYLACETONE |
| CAS Registry Number | 1694-29-7 |
| Molecular Formula | C5H7ClO2 |
| Molecular Weight | 134.56 |
| EINECS | 216-902-4 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -15 °C |
| Boiling Point | 49-52 °C18 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.129 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 54 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | 7.65g/l |
| form | Liquid |
| Color | Clear yellow to very deep brown |
| PH | 3.9 (7.65g/l, H2O, 20℃) |
| Explosive Limit | 2.1%(V) |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26 |
| RIDADR | UN 1224 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 19 |
| Storage Class | 3.1 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

