3-CYANOPHENYLZINC IODIDE CAS#: 288309-53-5; ChemWhat Code: 311867
Names & Identifiers |
| Product Name | 3-CYANOPHENYLZINC IODIDE |
| Synonyms | 3-CYANOPHENYLZINC IODIDE;3-CYANOPHENYLZINC IODIDE, 0.5M SOLUTION INTETRAHYDROFURAN;3-cyanophenylzinc iodide solution;3-Cyanophenylzinc iodide solution 0.5 in THF;(3-cyanophenyl)zinc(II) iodide |
| CAS Registry Number | 288309-53-5 |
| Molecular Formula | C7H4INZn |
| Molecular Weight | 294.41 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Density | 0.998 g/mL at 25 °C |
| Flash Point | -17 °C |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xn |
| R Phrase | 11-14-19-22-36/37/38-40-36/37 |
| S Phrase | 16-26-33-36-36/37 |
| RIDADR | UN 3399 4.3/PG 2 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

