3-DECENOIC ACID CAS#: 53678-20-9; ChemWhat Code: 841546
Names & Identifiers |
| Product Name | 3-DECENOIC ACID |
| Synonyms | TRANS-3-DECENOIC ACID;3-DECENOIC ACID;(E)-3-decenoic acid;TRANS-3-DECENOIC ACID: TECH., 90%;trans-3-Decylenic acid;Einecs 258-695-3;trans-dec-3-enoic acid |
| CAS Registry Number | 53678-20-9 |
| Molecular Formula | C10H18O2 |
| Molecular Weight | 170.25 |
| EINECS | 258-695-3 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 119-121°C 0,4mm |
| Density | 0,929 g/cm3 |
| Flash Point | 119-121°C/0.4mm |
| BRN | 1722688 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 34-52/53-41 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45-61-39 |
| RIDADR | 3265 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

