3-Hydroxypiperidine CAS#: 6859-99-0; ChemWhat Code: 913898
Names & Identifiers |
| Product Name | 3-Hydroxypiperidine |
| Synonyms | PIPERIDIN-3-OL;3-Hydroxypiperadine;3-PIPERIDINOL;3-HYDROXYPIPERIDINE;3-HYDROXYPIPERIDINE 98%;3-Hydroxypiperidine/3-Piperidinol;3-Hydroxypiperidine, 98% 10GR;3-Hydroxypiperidine, 98% 50GR |
| CAS Registry Number | 6859-99-0 |
| Molecular Formula | C5H11NO |
| Molecular Weight | 101.15 |
| EINECS | 229-957-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 56-60 °C |
| Boiling Point | 67-69 °C (2 mmHg) |
| Flash Point | >100°C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | ethanol: 0.1 g/mL, clear |
| form | Crystalline Powder and Lumps |
| Color | White to light yellow |
| PH | 11.5-11.7 (H2O)Aqueous solution |
| Water Solubility | soluble |
| Sensitive | Air Sensitive & Hygroscopic |
| BRN | 102696 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C,Xi |
| R Phrase | 34-20/21/22-36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45-27 |
| RIDADR | UN 3263 8/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
