3-Iodopropanol CAS#: 627-32-7; ChemWhat Code: 861428
Names & Identifiers |
| Product Name | 3-Iodopropanol |
| Synonyms | 3-iodo-1-propano;3-IODO-1-PROPANOL;3-IODOPROPANOL;3-Iodo-propan-1-ol;Propylene iodohydrin;1-Propanol, 3-iodo- |
| CAS Registry Number | 627-32-7 |
| Molecular Formula | C3H7IO |
| Molecular Weight | 185.99 |
| EINECS | 210-995-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 115°C 38mm |
| Density | 1.942 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | 1.556 |
| Flash Point | >110°C |
| Storage | 2-8°C |
| NIST Chemistry Reference | 1-Propanol, 3-iodo-(627-32-7) |
| EPA Substance Registry System | 1-Propanol, 3-iodo-(627-32-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,Xn |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| TSCA | T |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

