3-Methoxybenzyl chloride CAS#: 824-98-6; ChemWhat Code: 1180020
Names & Identifiers |
| Product Name | 3-Methoxybenzyl chloride |
| Synonyms | (3-Methoxyphenyl)methyl chloride;a-Chloro-m-methoxytoluene;1-Methoxy-3-(chloromethyl)benzene;3-Methoxy-1-(chloromethyl)benzene;3-Methoxybenzyl chloride,97%;3-Methoxybenzyl chlo;3-Methoxybenzyl chloride, 97% 5GR;1-(Chloromethyl)-3-methoxybenzene, 3-(Chloromethyl)phenyl methyl ether, 3-(Chloromethyl)anisole |
| CAS Registry Number | 824-98-6 |
| Molecular Formula | C8H9ClO |
| Molecular Weight | 156.61 |
| EINECS | 212-541-1 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 101.67°C |
| Boiling Point | 124 °C13 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.078 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 215 °F |
| Storage | Store at?0-5°C |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| BRN | 636684 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | «alpha»-Chloro-3-methoxytoluene(824-98-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 34 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8/PG 2 |
| WGK Germany | 1 |
| F | 19-21 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29093090 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

