3-METHYL-3-HEXANOL CAS#: 597-96-6; ChemWhat Code: 800867
Names & Identifiers |
| Product Name | 3-METHYL-3-HEXANOL |
| Synonyms | ETHYLMETHYLPROPYLCARBINOL;3-METHYL-3-HEXANOL;(±)-3-methyl-hexan-3-ol;2-Ethyl-2-pentanol;3-methyl-3-hexano;3-Methyl-hexanol-(3);Ethyl methyl n-propyl carbinol;3-Methyl-3-hexanol,99% |
| CAS Registry Number | 597-96-6 |
| Molecular Formula | C7H16O |
| Molecular Weight | 116.2 |
| EINECS | 209-910-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 143°C |
| Density | 0,823 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4250 |
| Flash Point | 45°C |
| BRN | 1719032 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 10-22 |
| S Phrase | 23-36/37 |
| RIDADR | 1987 |
| RTECS | MP0950000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

