3-OXETANAMINE CAS#: 21635-88-1; ChemWhat Code: 230479
Names & Identifiers |
| Product Name | 3-OXETANAMINE |
| Synonyms | 3-OXETANAMINE;3-AMINOTRIMETHYLENE OXIDE HCL;3-aminooxetane;OXETAN-3-YLAMINE;3-oxetanaMine/3-aMinooxetane;oxetan-3-aMine dihydrochloride;3-Aminooxetane 96%;Oxetan-3-amine, 1,3-Epoxypropan-2-amine |
| CAS Registry Number | 21635-88-1 |
| Molecular Formula | C3H7NO |
| Molecular Weight | 73.09378 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 99℃ |
| Density | 1.042 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n20/D1.453 |
| Flash Point | 54 °C |
| Storage | ?20°C |
| form | Liquid |
| Color | Colorless to pale yellow |
| Water Solubility | Slightly soluble in water |
| Sensitive | Air Sensitive |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 10-22-41 |
| S Phrase | 26-39 |
| RIDADR | 1992 |
| Storage Class | 3 |
| Storage Class | IRRITANT |
| Packing Group | Ⅲ |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
