3-(TRIFLUOROMETHYLTHIO)ANILINE CAS#: 369-68-6; ChemWhat Code: 331266
Names & Identifiers |
| Product Name | 3-(TRIFLUOROMETHYLTHIO)ANILINE |
| Synonyms | M-TRIFLUOROMETHYLTHIOANILINE;3-AMINOPHENYL TRIFLUOROMETHYL SULFIDE;3-AMINOPHENYL TRIFLUOROMETHYL SULPHIDE;3-TRIFLUOROMETHYLSULFANYL-PHENYLAMINE;3-(TRIFLUOROMETHYLTHIO)ANILINE;BUTTPARK 44/10-21;3-(Trifluoromethylthio)aniline, 97+%;3-Aminophenyl trifluoromethyl sulphide 98% |
| CAS Registry Number | 369-68-6 |
| Molecular Formula | C7H6F3NS |
| Molecular Weight | 193.19 |
| EINECS | 206-722-4 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 221-224°C |
| Density | 1,342 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.522 |
| Flash Point | 103°C |
| Water Solubility | Immiscible with water. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,Xn |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38 |
| S Phrase | 23-36/37/39-36/37-26 |
| RIDADR | 2810 |
| Hazard Note | Toxic |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

