3-UNDECYNE CAS#: 60212-30-8; ChemWhat Code: 927621
Names & Identifiers |
| Product Name | 3-UNDECYNE |
| Synonyms | 3-UNDECYNE;ETHYL N-HEPTYL ACETYLENE;TIMTEC-BB SBB009000;3-C11H20;3-Hendecyne;Ethylheptylacetylene;Ethyl n-heptyl acetate |
| CAS Registry Number | 60212-30-8 |
| Molecular Formula | C11H20 |
| Molecular Weight | 152.28 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 79-81°C 10mm |
| Density | 0,77 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4350-1.4390 |
| Flash Point | 79-81°C/10mm |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
